W wyniku reformy oświaty w 2005 roku po raz pierwszy zorganizowano egzamin maturalny według nowych zasad. Z powodu obecnie panującej pandemii, wywołanej koronawirusem COVID-19, tegoroczna matura będzie w nieco zmienionej formie. Wedle orzeczenia Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzamin dojrzałości w roku 2021 zarówno na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym w liceach i technikach odbędzie się w terminie głównym między 4 maja a 20 maja. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 16 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym - 24 sierpnia. Podobnie jak w zeszłym roku, zostaje odwołana część ustna, ale nie dla każdego.
W bieżącym roku, w obrębie obowiązkowych przedmiotów w części pisemnej, na zaliczenie matury pozwoli zdobycie 30% możliwych punktów. Z powodu pandemii część ustna nie jest obowiązkowa. Do tej części egzaminu mogą podejść osoby chcące uzyskać wyższy wynik niezbędny podczas rekrutacji na wyższe uczelnie za granicą. Wynika to z tegorocznych wymagań egzaminacyjnych, czyli wytycznych, dzięki którym wiadomo jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane na egzaminach. CKE wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny wydały szczegółowe wytyczne dotyczące tegorocznej matury. Wszystko dostępne są pod tym linkiem.
Obowiązkowe przedmioty w części pisemnej:
- język polski (na poziomie podstawowym) - czas trwania 170 minut, maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia: 70
- matematyka (na poziomie podstawowym) - czas trwania 170 minut, maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia: 45
- język obcy nowożytny (na poziomie podstawowym) - czas trwania 120 minut, maksymalna ilość punktów możliwych do zdobycia: 50 (w tym 40 za zadania zamknięte, a 10 za zadania otwarte)
- język mniejszości narodowej (na poziomie podstawowym) - dotyczy osób z wykładowym językiem mniejszości narodowej.
W obecnym roku, możemy podejść do maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Wycofano również obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wprowadzono możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
Drogi maturzysto – nigdy nie zbaczaj z wybranej drogi, którą obrałeś w wędrówce życia choćby Ci ciernie zraniły nogi a cel wydawał się nie do zdobycia! Trzymamy kciuki za wszystkich i czekamy na wyniki. Miejmy nadzieję, że ten miniony rok nauki będzie owocował świetnym wynikiem egzaminu dojrzałości.
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.