Blog eKorki.pl
17 maja 2021
Blog eKorki.pl: Fibromelanoza i czarne kury

Natura słynie z tego, że lubi nas zadziwiać swoją pomysłowością, którą poznajemy dzięki rozwojowi nauki. Różne anomalie zachodzące w naturze, kreują świat, który obserwujemy i poznajemy od wieków. Bardzo rzadkie gatunki roślin czy zwierząt często pięknie wyglądających wyginęło z powodu inicjacji człowieka lub natury. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj dzięki czemu możemy je podziwiać i poznawać. W tym artykule opowiemy ciekawą historię czarnej kury, żartobliwie nazywaną przez sprzedawców „czarnym lamborghini”

Ayam Cemani to bardzo rzadki gatunek czarnej kury. Dosłownie czarnej, gdyż jej upierzenie, dziób i grzebień, kości, krew a nawet organy są koloru czarnego.  Ayam po indonezyjsku to „kurczak” Cemani to nazwa wioski na wyspie Jawa skąd się wywodzi ta nietypowa rasa. Mieszkańcy wyspy przez stulecia uznawali Ayam za coś niezwykłego i wykorzystywali ją do kultu religijnego. Tubylcy wierzyli, że gdy mężczyzna zje czarne mięso i wypije czarną krew, wówczas zyska dużo wigoru i witalności. Według niewielu źródeł czarny kogut wywodzi się z Sumatry, gdzie pojawił się pierwszy raz około 700 lat temu. Do Europy trafił dopiero w 2000 roku. Cena dorosłej kury w Polsce to około 70zł. natomiast „Indonezyjski Król’ to najdroższa odmiana tej rasy, jej wartość dochodzi do 10 000zł.

Można powiedzieć, że Ayam zawdzięcza przetrwanie gatunku dzięki hodowcy z Holandii. Jan Steverink początkowo przywiózł do Europy kilkadziesiąt jajek, z których wykluły się 4 pisklaki. 26 grudnia w 2004 roku, na skutek podwodnego trzęsienia ziemi powstało trzynastometrowe tsunami, które zniszczyło miejsce naturalnego występowania tej rasy. Wynikiem tej katastrofy było wyginięcie wielu przedstawicieli gatunku. Nas jednak interesuje coś innego co jest bardzo niezwykłe w Ayam.

Według naukowego punktu widzenia, kura zawdzięcza swój rzadko spotykany wygląd, mutacji genu zwanego FIBROMELANOZĄ. W skrócie - jest to mutacja genetyczna, która powoduje nadprodukcję melaniny w skórze, tkankach i kościach ptaka. W przypadku Ayam cały proces zachodzi, kiedy ptak jest jeszcze embrionem, więc po wykluciu pisklę jest już całkowicie czarne. Mutacja nie zagraża zdrowiu tym niezwykłym ptakom. Melanina produkowana w nadmiernych ilościach (w przypadku tego gatunku), wpływa bardzo zjawiskowo na ich upierzenie, dodając piórom metaliczny połysk. Melanina z greckiego oznacza ciemny lub brązowy, jest to rodzaj grupy pigmentów znajdujących się w skórze. Tyrozyna to enzym odpowiedzialny za jej produkcję, który wchodzi w reakcję promieniowania UV (czyli np. ze słońcem) czego skutkiem jest proces melanogenezy.

Można powiedzieć, że Ayam Cemani od początku życia przechodzi hiperpigmentacje, która formuje jej wygląd dzięki czemu kura jest tak niezwykła. Cena sprzedawanego mięsa jest o wiele wyższa i występuje tylko na zamówienie. A przy okazji, ciekawe jaki kolor będzie miał rosół?

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Docieraj do większej ilości uczniów i udzielaj korepetycji na własnych zasadach

  • Jak skutecznie trafić do osób zainteresowanych korepetycjami?
eKorki.pl dla Korepetytora
Kategorie

Certyfikat eKorki.pl

Matematyka

lux.edu Team
Wrocław
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
79 zł

Mikroekonomia

Dariusz
Warszawa
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
90 zł

Matematyka

Adrian
Poznań Łacina
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
150 zł

Ogłoszenia promowane

Matematyka

Adam - nauczyciel (mgr inż.)
Warszawa
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
110 zł

Chemia

Kinga
Warszawa
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
110 zł

Matematyka

Artur
Poznań
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
180 zł

Popularne przedmioty

Jesteśmy na facebooku

© eKorki.pl 2004-2024