Blog eKorki.pl
18 maja 2021
Blog eKorki.pl: Pisanie po cieczy

Rozwijająca się technologia pozwala nam dostrzegać i poznawać to co do tej pory było nieznane. Obecnie prace naukowe prowadzane są w wielu dziedzinach i tematach między innymi w chemii. Na temat wielu zagadnień nie mamy jeszcze wiedzy, ale nasi znakomici naukowcy co dzień prezentują nowe odkrycia zadziwiając świat. Często są to rzeczy, które mogłyby się wydawać niemożliwe, nieosiągalne lub nawet magiczne. Do takich można przypisać pisanie na cieczy za pomocą wiązki lasera.

Do niedawna świat poznał wiele dzieł napisanych na papierze lub pergaminie czy nawet kamieniu. Wiele z najznakomitszych tekstów pochodzi z czasów bardzo odległych a te najstarsze nawet sprzed naszej ery. Dziś nie piszę się już na papierze, lecz na klawiaturze a zapisana treść zachowuje się w pamięci komputera. A gdyby tak spróbować pisać na wodzie?  Okazuje się, że to bardzo proste a przynajmniej dla naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach. Tam powstał specjalny rozpuszczalny materiał, po którym można pisać i rysować za pomocą światła lasera.

Obiektem tego artykułu jest bardzo ciekawy materiał fotochemiczny aktywny polimer, który rozpuszcza się w wodzie i niektórych alkoholach. Powinniśmy czuć się dumni, ponieważ to właśnie Polak - Szymon Wiktorowicz jest stwórcą tego polimeru. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wykorzystał zjawisko fotoizomeryzacji. Czyli reakcji polegającej na przemianie danego związku chemicznego na jego inny izomer pod wpływem światła.

Izomery to związki chemiczne o takich samych sumerycznych wzorach, ale różniące się między sobą, sposobami, kolejnością wiązań atomowych lub innym rozmieszczeniem w przestrzeni. Polimer Wiktorowicza bazuje na związkach poliazokaliks[4]aren i tetraetyloglikolu.

Po skierowaniu wiązki światła lasera o długości fali 365 nanometrów w kierunku roztworu, w którym polimer był częściowo rozpuszczony otrzymano wyraźny napis. Efekt ten powstaje, ponieważ polimer wystawiony na działanie światła lasera uległ przemianie z formy trans do formy cis. Dzieje się tak ponieważ, polimer Szymona rozpuszczony w alkoholu jest zawiesiną, czyli w stanie stałym, lecz po podgrzaniu światłem lasera związek przechodzi w stan ciekły i staje się przejrzysty. Proces ten może przebiegać w dowolnej temperaturze od 0 do 90 ͦC.

Światłoczułe polimery nie są w nauce nowym odkryciem jednak do tej pory, pisanie za pomocą światła mogło odbywać się jedynie na ciałach stałych. Owa technologia była wykorzystywana do zapisu optycznych nośników pamięci typu płyty CD lub DVD. Według naukowców, nowo odkryta technologia może przysłużyć się w tworzeniu nowych materiałów dla optyki i elektroniki.

Zatem, jeśli zdecydujecie się napisać swojej ukochanej wyznanie miłosne, musicie dobrze się przyłożyć. Pamiętajcie - efekt Szymona jest odwracalny i trwa 24 godziny. 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Docieraj do większej ilości uczniów i udzielaj korepetycji na własnych zasadach

  • Jak skutecznie trafić do osób zainteresowanych korepetycjami?
eKorki.pl dla Korepetytora
Kategorie

Certyfikat eKorki.pl

200 zł

Fizyka

Kacper
Warszawa
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
90 zł

Analiza matematyczna

Biol Mat
Kraków
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności
120 zł

Ogłoszenia promowane

Popularne przedmioty

Jesteśmy na facebooku

© eKorki.pl 2004-2024