Blog eKorki.pl
26 maja 2021
Blog eKorki.pl: Dzień matki - początki w Polsce

26 Maja to data dobrze nam znana. To wyjątkowy dzień, który obchodzimy co roku oddając cześć naszym matkom. Postanowiliśmy przyjrzeć się historii tego święta, gdyż dobrze wiedzieć taką ciekawostkę. Okazuje się, że odkąd ludzie żyją w społeczeństwach, zwyczaj ten występował pod wieloma postaciami. Początkowo wyłącznie dla bogiń, później zapomniany na długie lata po czym powrócił i trwa do dziś.

Przeglądając dostępne źródła wiedzy nietrudno natrafić na pierwsze wspominki dotyczące czczenia święta Dnia Matki z takim wyjątkiem, iż nie zawsze był to hołd oddawany wszystkim matkom. Pierwsze informacje mówiące o tym zwyczaju sięgają wczesnego świata starożytności. Jeden z najstarszych śladów prowadzi nas do Egiptu. Egipcjanie dość głęboko czcili boginię Izydę, której przypisywano doskonałość matki i żony. Według mitologii Egiptu była matką Horusa, a więc jednego z najważniejszych i najpotężniejszych bogów Egiptu. Grecy podobnie jak Egipcjanie otaczali tym kultem swoje matki boginie. Szczególną czcią honorowano boginię Rei uznawaną za żonę Kronosa, która według mitologii greckiej była matką wszystkich bóstw oraz całego wszechświata. Dalsze badanie historii hołdu matkom, naprowadza nas na różne daty i różne narody. W każdej mitologii zwyczaj ten odbywał się inaczej oraz w innym czasie.

Wraz z upływem lat, zwyczaj ten zanikł i długo nie był kontynuowany. Pierwsze zmianki o rzekomym początku owego zwyczaju, możemy odnaleźć w XVII wiecznej Anglii oraz Szkocji. Wówczas nazywano to „Niedzielą u Matki” („Mothering Sunday”) Ta niedziela była wolna od pracy i wszystkie dorosłe dzieci wracały do swoich matek, święto było obchodzone w 4 niedzielę wielkiego postu. Korzenie tego zwyczaju przypisuje się sytuacji, która zmusiła wielu młodych wówczas ludzi do podjęcia pracy jako służba u bogatych rodzin. Najczęściej wiązało się to z dalekim wyjazdem i zamieszkaniem na stałe u swoich pracodawców. Panował wtedy piękny zwyczaj obdarowywania swoich matek, pięknie ozdobionym ciastem, które specjalnie na tę okazję piekły córki swoim matkom, w zamian matki dziękowały błogosławieństwem. Zwyczaj ten przerwał aż do XIX wieku, a ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Zupełnie inaczej przedstawia się historia tego święta w stanach zjednoczonych, gdzie początki mają zupełnie inne podłoże. Pewna nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis z Południowej Wirginii, po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy.

Ann twierdziła, że matki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, ile rodzicielki poświęcają w swoim życiu dla potomstwa. Walkę o uznanie swoich przekonań Ann rozpoczęła w 1872 roku, ale jak to w tamtych czasach, wcale nie było łatwo kobietom cokolwiek wywalczyć. Dopiero po roku 1905 udało się rozpowszechnić Dzień Matki, czyli Ann poświęciła na to 33 lata. Jednak nie od razu zwyczaj został przyjęty na stałe w całym kraju, dopiero w 1914 roku, prezydent Woodrow Wilson uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki jako święto narodowe. Od tamtej pory przed domami lub budynkami urzędów, instytucji publicznych, wywiesza się flagę oddając hołd matkom. W Polsce święto to obchodzimy niezmiennie 26 maja i jest tak od 1914 roku.

Początki Dnia Matki w naszym kraju mają miejsce w Krakowie, gdzie święto to było obchodzone po raz pierwszy. W Polsce Dzień Matki nie wypada w weekend to też nie jest dniem wolnym od pracy, ale nigdy nie zapominajmy o tym zwyczaju. Ponieważ to piękny gest dla naszych matek i podziękowanie za ich trud jaki włożyły w nasze życie i wychowanie. 

 

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Zarejestruj się w ekorki.pl
Zobacz oferty pracy w ekorki.pl lub zarejestruj się jako pracodawca
Kategorie

Certyfikat eKorki.pl

Certyfikat Zweryfikowane umiejętności Korepetytora
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności Korepetytora

Ogłoszenia promowane

Warszawa KRAKÓW, POZNAŃ, ŁÓDŹ, SZCZECIN, GDAŃSK, OLSZTYN, BIAŁYSTOK, WROCŁAW, LUBLIN, KATOWICE, RZESZÓW
95 zł
Warszawa Mokotów, Ursynów, Bemowo, Wola, Grochów, Praga Południe, Śródmieście, metro
120 zł
Warszawa Bielany
60 zł
Katowice Gliwice, Bytom, cały Śląsk
100 zł
Popularne przedmioty

Jesteśmy na facebooku