W tym wpisie podpowiemy:
- Z jakiej aplikacji korzystać do prowadzenia lekcji online?
- Jak przeprowadzić zabawny quiz, który nie tylko sprawdzi wiedzę, ale i zadba o rywalizację wśród uczniów?
- Czy potrzebuję superdrogiego mikrofonu?
"Zajęcia online? Czy to znaczy, że teraz będę musiał/a kupić za własne pieniądze białą tablicę, wysokiej jakości kamerkę internetową oraz inne niezbędne rzeczy do przeprowadzenia lekcji?"
W internecie można było spotkać się z podobnymi obawami ze strony nauczycieli, ale od razu uspokajamy – nauczanie przez internet nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami po stronie nauczyciela.
1. Prowadzenie lekcji
Zacznijmy od sposobu prowadzenia lekcji online.
Kamerka internetowa, choć pozwoli uczniom zobaczyć twarz nauczyciela, nie spowoduje, że sposób przekazywania wiedzy będzie jakiś... lepszy.
Co więcej, gdybyśmy chcieli korzystać z zestawu kamera internetowa + biała tablica, potrzebowalibyśmy:
- dobrej kamery o wysokiej rozdzielczości (a więc mówimy tu raczej o kwotach 200zł i w górę),
- bardzo dobrego oświetlenia,
- bardzo dobrego mikrofonu (być może takiego z odbiornikiem, żeby móc swobodnie poruszać się przed tablicą – ale tu również mówimy o bardzo wysokich kwotach sięgających nawet i kilku tysięcy złotych).
Jakie w takim razie mamy alternatywy?
Dość popularny jest Discord. Za darmo możemy udostępnić swój ekran, możemy rozmawiać na czacie lub za pomocą mikrofonów.
Rozwiązanie choć popularne, niestety nie jest najlepsze.
Discord słynie z tego, że jest to platforma dla graczy i przełączanie się pomiędzy szkolnym serwerem a tym o grze zajmuje kilka sekund. Co więcej, uczniowie widzący powiadomienia o nowych wiadomościach na innych serwerach mogą łatwo stracić zainteresowanie lekcją.
Jak nie Discord to co?
Zoom. Zoom to popularna platforma, z której korzystają zarówno szkoły jak i firmy do prowadzenia lekcji czy spotkań biznesowych.
Zalecam pobrać aplikację na komputer, zamiast korzystać z wersji przeglądarkowej. Możliwość pobrania aplikacji pojawi się, kiedy spróbujemy rozpocząć nadawanie lub dołączyć do lekcji bezpośrednio na stronie Zooma (zobaczymy opcję "download & run Zoom").
Nie trzeba zakładać konta w serwisie, można zalogować się za pomocą np. Gmaila.
Zoom umożliwia nam udostępnianie ekranu komputera lub tylko i wyłącznie wybranej aplikacji (np. przeglądarka internetowa, plik z Worda, plik PDF). Możemy również stworzyć wirtualną białą tablicę, na której będziemy pisać, rysować, korzystać z "laserowego wskaźnika" i więcej.
Uczniowie podczas lekcji mogą korzystać z chatu lub mikrofonu, a dzięki prostemu interfejsowi w całości skupią się na treści prezentowanej przez nauczyciela.
Warto dodać, że darmowa wersja Zooma pozwala na przeprowadzenie lekcji trwającej maksymalnie 40 minut, jeśli uczestników spotkania będzie więcej niż 3, co raczej powinno wystarczyć na przeprowadzenie szkolnej 45-minutowej lekcji.
Co więcej, aplikacja nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, ale to też nie powinno być problemem, bo korzystanie z niej jest banalnie proste, a na pewno nie trudniejsze niż dołączenie do jakiejś gry online. :)
2. Zabawny quiz sprawdzający wiedzę
Klasówka lub kartkówka i dobra zabawa? To nigdy nie idzie ze sobą w parze.
Na szczęście mamy Kahoot!
Kahoot to platforma, na której za darmo możemy tworzyć quizy.
Po każdym pytaniu uczestnicy zabawy otrzymują punkty, które obliczane są na podstawie:
- udzielenia poprawnej odpowiedzi,
- szybkości odpowiedzi,
- jeśli uczestnik odpowiedział poprawnie na kilka pytań z rzędu, może liczyć na mnożnik punktów.
Prezentowany jest też ranking, więc można na bieżąco śledzić postępy swoje oraz innych.
Pytania wyświetlane są na monitorze nauczyciela (nauczyciel musi więc udostępniać swój ekran uczestnikom), a uczniowie mogą odpowiadać w przeglądarce na swoim komputerze lub – co lepsze – za pomocą swoich telefonów!
Wystarczy, że pobiorą aplikację Kahoot z App Store czy Google Play.
Jeśli chcecie stworzyć quiz, skorzystajcie z tej strony.
3. Jakiego mikrofonu potrzebuję?
Zwykłego. Wiem, odpowiedź niewiele mówiąca, ale już się tłumaczę.
Do prowadzenia lekcji online nie potrzebujemy drogich mikrofonów pojemnościowych. Przecież nie kręcimy filmów na YouTube dla wielomilionowej publiczności, nie nagrywamy podcastów, nie tworzymy profesjonalnych materiałów lektorskich.
Przekazujemy jedynie informacje, więc najważniejsze, aby było nas słychać dobrze i wyraźnie.
Zwykły mikrofon do 40zł powinien bez problemów poradzić sobie z tak prostym zadaniem.
Swego czasu posiadałem mikrofon bardzo podobny do Defender MIC-109 (nie pamiętam niestety nazwy producenta). W każdym razie wygląd ten sam, cena ta sama – 15zł.
Jakość rozmów była zadowalająca, wszyscy dobrze mnie słyszeli, nie było szumów, trzasków.
Do prowadzenia lekcji online był to mikrofon idealny.
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.