Blog eKorki.pl
6 maja 2021
Blog eKorki.pl: Egzamin Ósmoklasisty

Majówka już za nami, egzaminy maturalne rozpoczęte. Nadchodzi pora na nieco młodszy rocznik, czyli na egzamin ósmoklasisty. On również odbędzie się według wytycznych wyznaczonych przez CKE oraz w pełnym rygorze sanitarnym. Jako pierwszy poważniejszy egzamin dla uczniów szkól podstawowych, określa poziom wiedzy nabytej w szkole.

Każdy uczeń musi obowiązkowo do niego przystąpić, nie ma możliwości, aby go nie zaliczyć. Egzamin przebiega jedynie w formie pisemnej, nie ustalono minimalnego progu jaki powinien osiągnąć zdający, jednak jego wynik jest kluczowy podczas rekrutacji do szkoły średniej. Jak zawsze, uczeń podchodzący do egzaminu, musi zaliczyć trzy obowiązkowe przedmioty:

  • język polski
  • matematykę
  • wybrany język obcy (warunkiem koniecznym jest wybór jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczył się w szkole)

Obecny rok jest ostatnim z powyższą listą przedmiotów. W 2022 roku planowane są zmiany dotyczące liczby obowiązkowych przedmiotów, które uczeń będzie musiał zdać. Do obowiązkowej listy zostanie dodany jeden wybrany przedmiot z listy: biologia, geografia, historia, chemia, fizyka.

Tegoroczne testy odbędą się w trzech dniach o godzinie 9:00:

  • 25 maja odbędzie się egzamin z polskiego - przeznaczono na niego najwięcej czasu, bo aż 120 minut,
  • 26 maja egzamin z matematyki - czas na obliczenia to 100 minut,
  • 27 maja uczniowie będą zdawać egzamin z języka obcego - przeznaczony czas na tę część egzaminu to 90 minut.

Idąc na egzamin uczniowie będą mogli zabrać ze sobą jedynie długopis piszący na czarno i linijkę. Wszelkie kalkulatory, słowniki, książki, urządzenia elektroniczne są zabronione. Należy podkreślić jeszcze raz, że egzamin ósmoklasisty zdecyduje o tym do jakiej szkoły średniej będą przyjęci absolwenci szkoły podstawowej.

Pierwsza część próbnego egzaminu odbyła się 17 marca, wówczas ósmoklasiści podeszli do języka polskiego. 18 marca została sprawdzona wiedza z matematyki, a 19 marca uczniowie pokazali swoją wiedzę z języków obcych. Według raportu WSiP, 17000 uczniów poradziło sobie średnio z językiem polskim na 48%, z matematyką na poziomie 44%, a z językiem angielskim na 45%.

Wraz z rodzicami trzymamy kciuki za uczniów, którzy podejdą do egzaminu głównego dla ósmoklasistów. Aby każdy zdał jak najlepiej i dostał się do wymarzonej szkoły.

Komentarze

Aby dodać komentarz, musisz się zalogować.

Zarejestruj się w ekorki.pl
Kategorie
(30)
(14)
(1)
(4)

Certyfikat eKorki.pl

Certyfikat Zweryfikowane umiejętności Korepetytora
Warszawa Śródmieście
150 zł
Certyfikat Zweryfikowane umiejętności Korepetytora

Ogłoszenia promowane

Warszawa Kraków, POZNAŃ, ŁÓDŹ, WROCŁAW, SZCZECIN, RZESZÓW, KIELCE, KATOWICE, LUBLIN
95 zł
Warszawa Kraków,Poznań,SZCZECIN,WROCŁAW cała POLSKA ONLINE lekcje, WARSZWA, POZNAŃ, ŁÓDŹ, BYDGOSZCZ
95 zł
Popularne przedmioty

Jesteśmy na facebooku