Treść pytania
Jakie procesy geologiczne wpływają na powstawanie łańcuchów górskich?
3 odpowiedzi
Kacper Świderski (32 lata) Online, Warszawa
Nauczyciel liceum Licencjat Staż korepetytora: 11 lat

Powstawanie łańcuchów górskich jest rezultatem różnych procesów geologicznych. Jednym z głównych procesów jest ruch tektoniczny płyt, zwłaszcza kolizja płyty kontynentalnej z inną płytą kontynentalną lub oceaniczną. Podczas kolizji dochodzi do podnoszenia i fałdowania skorupy ziemskiej, co prowadzi do powstania górskich pasm. Dodatkowo, procesy erozyjne, takie jak działanie wiatru, wody i lodu, mogą także kształtować i formować góry poprzez erozję i wypłukiwanie materiału skalnego.

Wioletta Wiśniewska (38 lat) Online, Gdańsk
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 16 lat

Łańcuchy górskie są wynikiem różnorodnych procesów geologicznych. Jednym z głównych procesów jest ruch tektoniczny płyt, w szczególności subdukcja, czyli zanurzanie się jednej płyty pod drugą. W wyniku tego dochodzi do wydźwignięcia i fałdowania skorupy ziemskiej, co prowadzi do powstania górskich pasm. Dodatkowo, procesy erozyjne, takie jak erozja wodna i lodowa oraz działanie wiatru, mogą przyczynić się do kształtowania gór poprzez wypłukiwanie i ścieranie skał.

Kacper Świderski (32 lata) Online, Warszawa
Nauczyciel liceum Licencjat Staż korepetytora: 11 lat

Procesy geologiczne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu łańcuchów górskich. Jednym z głównych procesów jest ruch tektoniczny płyt, zwłaszcza kolizja płyty kontynentalnej z inną płytą kontynentalną lub oceaniczną. Ta kolizja powoduje podnoszenie i fałdowanie skorupy ziemskiej, co prowadzi do formowania się górskich pasm. Dodatkowo, procesy erozyjne, takie jak erozja wodna i lodowa, oraz działanie wiatru, mogą przyczynić się do dalszego kształtowania gór poprzez wypłukiwanie i ścieranie skał.

© eKorki.pl 2004-2024