Pierwsze prawo Newtona, znane również jako prawo inercji, mówi nam, że ciało pozostanie w stanie spoczynku lub ruchu jednostajnym prostoliniowym, dopóki nie działa na nie żadna zewnętrzna siła. Innymi słowy, jeśli nie ma żadnych sił działających na obiekt, jego prędkość nie zmienia się. Możemy to zrozumieć na przykładzie: gdy na stojący stolik nie działa żadna siła, pozostaje w spoczynku. Gdy pcha się go, staje się on ruchem jednostajnym prostoliniowym, dopóki nie pojawi się inna siła, która zatrzyma go lub zmieni jego ruch.
Zobacz, pierwsze prawo Newtona mówi nam, że jeśli masz coś, co się nie rusza, to nie będzie się ruszało, chyba że na niego działają jakieś siły. To oznacza, że nawet jeśli puszczasz piłkę z góry do dołu, będzie ona opadać tylko dlatego, że działa na nią siła grawitacji. Gdyby nie ta siła, to piłka pozostałaby w miejscu. Dlatego to prawo mówi nam, że rzeczy, które są w spoczynku, zostaną w spoczynku, a te, które się poruszają, będą się poruszać, dopóki coś ich nie zatrzyma.
Dobrze, więc pierwsze prawo Newtona, co to jest? To zasada inercji, czyli opowiada nam, że jeśli coś stoi w miejscu, będzie stało, a jeśli coś się porusza, to będzie się poruszać, dopóki coś nie przeszkodzi. Teraz, możemy podać jakieś przykłady. Na przykład, dlaczego jabłko spadające z drzewa pada na ziemię? Albo dlaczego musimy użyć siły, żeby przesunąć ciężki stół? Prawo Newtona mówi nam, że wszystko to ma związek z siłami, które działają na obiekty, a jeśli na nie nie działają żadne siły, to pozostaną w spoczynku lub będą kontynuować swój ruch.