W Polsce główną instytucją do ochrony praw człowieka jest Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). To niezależny organ monitorujący i interweniujący w przypadkach naruszeń praw człowieka oraz dbający o przestrzeganie konstytucyjnych i międzynarodowych norm dotyczących praw jednostki. Sądy także odgrywają ważną rolę w ochronie praw człowieka w procesie rozstrzygania sporów.
Na poziomie międzynarodowym istotną rolę pełni Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), która ustanowiła Uniwersalną Deklarację Praw Człowieka w 1948 roku. W ramach ONZ działa Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), odpowiedzialny za monitorowanie, ochronę i promowanie praw człowieka na szczeblu międzynarodowym.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (ICJ) zajmuje się rozstrzyganiem sporów międzynarodowych związanych z prawami człowieka. Organizacje pozarządowe, takie jak Amnesty International i Human Rights Watch, monitorują naruszenia praw człowieka i informują o nich opinię publiczną oraz instytucje międzynarodowe.
Ochrona praw człowieka to wieloaspektowy proces, który wymaga współdziałania różnych instytucji i organów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Działania te są niezbędne dla zapewnienia poszanowania praw i godności każdego człowieka, niezależnie od jego cech osobowych.
W Polsce to m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, sądy oraz różne organizacje pozarządowe i instytucje międzynarodowe.
Na świecie ochroną praw człowieka zajmują się różne instytucje międzynarodowe, w tym:
-
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)
-
Europejski Trybunał Praw Człowieka
-
Międzynarodowy Trybunał Karny
-
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)
-
Amnesty International, Human Rights Watch
-
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP)
-
Rzecznik Praw Obywatelskich
-
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)
-
Europejski Trybunał Praw Człowieka
-
Międzynarodowy Trybunał Karny
-
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)