Treść pytania
Jakie są najważniejsze dzieła literatury francuskiej? Czy jest coś konkretnego co warto przeczytać ucząc się francuskiego?
3 odpowiedzi
Bogdan Godlewski (36 lat) Online, Kraków
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 14 lat
  1. "Pustelnia i szpital" (L'Étranger) - Albert Camus: To powieść filozoficzna, która analizuje egzystencjalistyczne pytania. Świetne dzieło do przeczytania, jeśli interesujesz się filozofią i literaturą po II wojnie światowej.

  2. "W poszukiwaniu straconego czasu" (À la recherche du temps perdu) - Marcel Proust: To monumentalne dzieło, znane także jako "Tłusty Albert" (Le Cycle d'Albert) lub "Remembrance of Things Past" w anglojęzycznym tłumaczeniu. Jest to wielotomowa opowieść, która zajmuje ważne miejsce w kanonie literatury światowej.

  3. "Mały książę" (Le Petit Prince) - Antoine de Saint-Exupéry: Być może ta pozycja kojarzy się jedynie z lekturą ze szkoły podstawowej, jednakże jej budowa sprawdza się idealnie w nauce francuskiego. To książka, która może być czytana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jest to niewielka, ale głęboka opowieść o przyjaźni i życiowych lekcjach.

Wioletta Wiśniewska (38 lat) Online, Gdańsk
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 16 lat

Jednym ze świetnych francuskich dzieł jest "Madame Bovary" autorstwa Gustave'a Flauberta. Jest to klasyczna powieść realistyczna, która opisuje życie głównej bohaterki, Emmi Bovary, i jej dążenia do lepszego życia, które prowadzą ją na ścieżkę samozniszczenia.

Jeśli interesują Cię dzieła literatury naturalistycznej, to spróbuj przeczytać też "Ziemię obiecaną" Émile'a Zoli. Powieść opisuje losy dwóch młodych przedsiębiorców, którzy próbują osiągnąć sukces w przemyśle węglowym, a jednocześnie ukazuje ciemne strony społeczeństwa tamtej epoki.

Julia Pająk (31 lat) Online, Warszawa
Nauczyciel szkoły podstawowej Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 9 lat

Guy de Maupassant napisał znakomitą nowelę psychologiczną pod tytułem "Kamień na kamieniu". Opowiada ona historię dwóch braci, którzy dowiadują się o tajemniczym dziedzictwie, co prowadzi do napięć rodzinnych i badań ludzkiej natury.

"La Peste" (Dżuma) - Albert Camus: Kolejne znakomite dzieło tego noblisty. To opowieść o epidemii dżumy w fikcyjnym mieście Oran, która staje się metaforą egzystencjalnych pytań i ludzkiej natury.

Dodatkowo też "Opowieść o dwóch miastach" (A Tale of Two Cities) Charles'a Dickens'a (tłumaczenie na francuski). Choć to dzieło angielskiego autora, jest szeroko czytane w języku francuskim. To historia osadzona w czasach Rewolucji Francuskiej i Angielskiej.

© eKorki.pl 2004-2024