Treść pytania
Jakie są różnice między komórką prokariotyczną a eukariotyczną? Jakie są główne cechy i funkcje struktur komórkowych?
3 odpowiedzi
Julia Pająk (31 lat) Online, Warszawa
Nauczyciel szkoły podstawowej Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 9 lat
  1. Struktura:

    • Komórki prokariotyczne są proste i nie posiadają jądra komórkowego ani membranowych organelli wewnętrznych. Materiał genetyczny jest zlokalizowany w obszarze nazywanym jądrem prokariotycznym.
    • Komórki eukariotyczne mają bardziej złożoną strukturę i posiadają jądro komórkowe, w którym znajduje się DNA. Dodatkowo, eukarionty posiadają liczne organella wewnętrzne, takie jak mitochondria, siateczka endoplazmatyczna, aparat Golgiego, lizosomy i wiele innych.
  2. Rozmiar:

    • Komórki prokariotyczne są zazwyczaj mniejsze, o średnicy zwykle mniejszej niż 5 mikrometrów.
    • Komórki eukariotyczne są zazwyczaj większe, o średnicy zwykle większej niż 10 mikrometrów.
  3. Organizacja materiału genetycznego:

    • W komórkach prokariotycznych, materiał genetyczny jest zwykle obecny w postaci pojedynczej, zamkniętej w kolistym chromosomie DNA.
    • Komórki eukariotyczne mają więcej DNA, które jest zorganizowane w formie wielu chromosomów linearnych.
Wioletta Wiśniewska (38 lat) Online, Gdańsk
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 16 lat

Różnice między komórką prokariotyczną a eukariotyczną: Komórki prokariotyczne są mniejsze, nie mają jądra komórkowego ani organelli, takich jak mitochondria czy siateczka śródplazmatyczna, które są obecne w komórkach eukariotycznych.

Główne cechy i funkcje struktur komórkowych: Jądro komórkowe przechowuje materiał genetyczny, mitochondria produkują energię, siateczka śródplazmatyczna syntezuje białka i lipidy, aparat Golgiego modyfikuje i sortuje substancje, lizozyomy trawią substancje, a cytozol i cytoszkielet utrzymują strukturę komórki.

Kacper Świderski (32 lata) Online, Warszawa
Nauczyciel liceum Licencjat Staż korepetytora: 11 lat

Komórki prokariotyczne i eukariotyczne różnią się znacząco pod względem organizacji i składu wewnętrznego. Komórki prokariotyczne, jak bakterie i archeony, są zdecydowanie mniejsze i bardziej proste niż komórki eukariotyczne, które występują u organizmów bardziej zaawansowanych, takich jak zwierzęta, rośliny i grzyby.

W komórkach prokariotycznych brakuje jądra komórkowego i większości organelli, które są obecne w komórkach eukariotycznych. W komórkach prokariotycznych materiał genetyczny, czyli DNA, jest skoncentrowany w obszarze nazywanym nukleoidem, ale nie jest otoczony błoną jądrową. Zamiast mitochondriów, które są głównymi miejscami produkcji energii w komórkach eukariotycznych, komórki prokariotyczne wytwarzają energię w procesie zw. oddychania beztlenowego, zachodzącym w ich błonach komórkowych.

© eKorki.pl 2004-2024