- Mitoza składa się z jednego podziału komórkowego, mejoza z dwóch.
- Mitoza prowadzi do powstania dwóch identycznych komórek potomnych, mejoza prowadzi do powstania czterech komórek potomnych.
- Mitoza zachodzi w celu wzrostu, naprawy tkanek i rozmnażania aseksualnego, mejoza jest kluczowa w reprodukcji płciowej.
Mitoza i mejoza to dwa różne procesy podziału komórek. Mitoza składa się z jednego podziału, w wyniku którego powstają dwie identyczne komórki potomne, zachowujące taki sam zestaw chromosomów jak komórka macierzysta. Mejoza składa się z dwóch kolejnych podziałów, które prowadzą do powstania czterech komórek potomnych. W mejozie zachodzi krzyżowanie chromosomów i ich przemieszczanie, co powoduje większą różnorodność genetyczną w komórkach potomnych. Mitoza służy do wzrostu, naprawy tkanek i rozmnażania bezpłciowego, natomiast mejoza jest związana z rozmnażaniem płciowym i generowaniem gamet. Różnice między tymi procesami mają znaczenie dla utrzymania stabilności genetycznej organizmów, jak również dla generowania różnorodności genetycznej i ewolucji.
Mitoza to podział komórek somatycznych, dzielący komórkę na dwie identyczne komórki potomne, zachodzący w jednym etapie, gdzie liczba chromosomów pozostaje taka sama jak w komórce macierzystej, odgrywający rolę w wzroście, naprawie i podziale komórek.
Mejoza to podział komórek zarodnikowych, dzielący komórkę na cztery komórki potomne, zachodzący w dwóch etapach, gdzie liczba chromosomów zostaje zmniejszona o połowę w stosunku do komórki macierzystej, odgrywający kluczową rolę w produkcji gamet i zapewnieniu różnorodności genetycznej.