Śródmieście
Szanowni Państwo.
Porosty są organizmami symbiotycznymi zbudowanymi z autotroficznych, zdolnych do przeprowadzania fotosyntezy glonów oraz grzybów, które pobierają wodę wraz z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi. Ze wspomnianego obligatoryjnego mutualizmu = oddziaływania niezbędnego do przeżycia dla obu gatunków większe korzyści odnoszą grzyby, które nierzadko ograniczają wzrost glonu.
- Zadanie 14. z arkusza maturalnego z VI 2015 r. wymagało zauważenia, iż w diecie karibu porosty nie stanowią pokarmu roślinnego - są w końcu organizmem symbiotycznym łączącym glon z grzybem.
Porosty są organizmami o wyjątkowo wąskim zakresie tolerancji ekologicznej na zanieczyszczenie powietrza tlenkami siarki. Stopień wrażliwości uzależniony jest od powierzchni plechy = ciała prosta, które kontaktuje się z zanieczyszczonym powietrzem - im jest ona większa, tym wrażliwość porostu na zanieczyszczenie atmosfery tlenkami siarki bardziej odczuwalna. Porosty bardziej wrażliwe żyją wyłącznie na terenach wolnych od wspomnianego zanieczyszczenia, na przykład w obrębie stref ochrony ścisłej parków narodowych.
W zależności od morfologii plechy porostów organizmy dzielimy na:
-skorupiaste - o plesze najbardziej płaskiej, najmniej wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki
-listkowate
-krzaczkowate - o plesze najbardziej rozbudowanej i o największej powierzchni, które są przez to najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia
- Zadanie 23. z arkusza maturalnego z V 2016 r. odnosiło się zarówno do zakresu tolerancji ekologicznej porostów na SO2, jak i ich wykorzystania niektórych z nich jako gatunków wskaźnikowych
Z wyrazami szacunku oraz pozdrowieniami
Konrad Majewski