Treść pytania
Jakie są zasady tworzenia czasowników nieregularnych w języku niemieckim?
3 odpowiedzi
Wioletta Wiśniewska Online, Gdańsk
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 16 lat

Zasady tworzenia czasowników nieregularnych w języku niemieckim są trudniejsze do zdefiniowania niż w przypadku czasowników regularnych, ponieważ nie ma ścisłych reguł, które można by zastosować do każdego nieregularnego czasownika. Czasowniki nieregularne (zwane też silnymi – starke Verben) zmieniają formę głównie w czasie przeszłym oraz w imiesłowie czasu przeszłego (Partizip II), zmieniając samogłoskę rdzenia. Na przykład: 'fahren' w czasie przeszłym to 'fuhr', a jego Partizip II to 'gefahren'. Aby nauczyć się czasowników nieregularnych, trzeba je zapamiętać, ponieważ często nie podlegają one regularnym wzorcom.

Bogdan Godlewski (36 lat) Online, Kraków
Nauczyciel liceum Wyższe magisterskie Staż korepetytora: 14 lat

Jeśli chodzi o czasowniki nieregularne, nie ma jednej zasady, która by pozwalała je łatwo odmieniać, tak jak czasowniki regularne. Musisz po prostu nauczyć się ich form na pamięć. Ale jest pewna prawidłowość: większość czasowników nieregularnych zmienia samogłoskę w rdzeniu czasownika w czasie przeszłym oraz w Partizip II, na przykład: 'sehen' (widzieć) staje się 'sah' w czasie przeszłym i 'gesehen' w Partizip II. Czasem zmienia się nie tylko samogłoska, ale i końcówka, dlatego warto powtarzać te formy, stosując je w zdaniach, aby utrwalić je w kontekście.

Kacper Świderski (33 lata) Online, Warszawa
Nauczyciel liceum Licencjat Staż korepetytora: 11 lat

Nieregularne czasowniki niemieckie mają swoje korzenie w dawnych odmianach języków germańskich. W przeszłości istniały różne wzorce odmiany czasowników, z których wykształciły się obecne formy nieregularne. Dlatego czasowniki nieregularne często zmieniają samogłoskę w rdzeniu, ponieważ zachowały stare zasady fleksji. Na przykład, czasownik 'schreiben' (pisać) zmienia się w 'schrieb' w czasie przeszłym, co pochodzi z dawnych form germańskich. Ostatecznie jednak nie ma współczesnej reguły, którą można by zastosować do wszystkich czasowników, dlatego uczymy się ich przez obserwację i praktykę.

© eKorki.pl 2004-2024