Proponuję na początku proponuję powtórzyć polecenie. Jeżeli brzmi ono: "Czy optymizm ułatwia życie?", pierwsze zdania rozprawki może brzmieć: Czy optymizm ułatwia życie? Moim zdaniem tak, ponieważ ludzie, którzy wykazują optymistyczne nastawienie do świata, są szczęśliwsi od tych, którzy tego nie robią.
Podkreślona część jest uniwersalna i pasuje do każdego tematu rozprawki. Dzięki temu jest zawarty początek, a następnie udzielona odpowiedź, czyli TEZA, która jest kluczowym elementem wstępu do rozprawki zarówno na poziomie klasy ósmej, jak i na maturze.
Następnie piszemy krótką argumentację, czyli, dlaczego tak uważamy i dodajemy zdanie: Postaram się to udowodnić, przytaczając przykłady z literatury. Jest to również uniwersalne zdanie, którym można zakończyć każdy wstęp.

Wstęp do rozprawki powinien:
- wprowadzać w temat, można w nim zdefiniować sposób rozumienia słowa kluczowego dla problemu wskazanego w temacie; można także zacząć od uwag na temat niezwiązany z literaturą, a później przejść do pomysłu na omówienie przykładów literackich;
- dobrze, jeśli zawiera ukryty plan wypowiedzi, czyli informację o tym, z jakich utworów planujesz skorzystać;
- powinien zawierać tezę lub hipotezę, czyli Twoje stanowisko wobec problemu.